Kas ir ilgtspējīgs dzīvesveids?

Ilgtspējīgs dzīvesveids ir veselīgs un videi draudzīgs dzīvesveids. Tas nozīmē saudzīgu attieksmi pret vidi un dabu, atceroties arī par nākamo paaudžu vajadzībām; pārdomātus lēmumus un saprātīgu rīcību, veidojot pēc iespējas labāku dzīvi sev un saviem bērniem.

Ekoloģiskā pēda

„Ekoloģiskā pēda” ir viens no veidiem kā iespējams mērīt, vai dzīvesveids ir ilgtspējīgs. Ar tās palīdzību var aprēķināt, cik liela Zemes platība ir nepieciešama, lai radītu resursus (pārtiku, ūdeni, elektroenerģiju), kas apmierinātu mūsu dzīvesveida vajadzības. Piemēram, ja visi Zemes iedzīvotāji dzīvotu kā amerikāņi, mums būtu nepieciešamas 6 planētas, lai nodrošinātu nepieciešamos resursus. Lai piepildītu eiropiešu vajadzības, būtu nepieciešamas vismaz divas Eiropas. Latvijas ekoloģiskās pēdas nospiedums ir nedaudz vairāk par 3 hektāriem uz iedzīvotāju, kas ir gandrīz divas reizes vairāk nekā pieļaujams vienam Zemes iedzīotājam. Tātad, pasaules attīstītākās valstis dzīvo uz mazāk attīstīto rēķina, bez tam – mēs dzīvojam arī uz citu sugu un nākamo paaudžu rēķina.(1)

Lielie lēmumi un stratēģijas par to, kā risināt vides problēmas, ir valdību un starptautisko organizāciju rokās, bet arī katrs no mums var izlemt, ka vēlas dzīvot veselīgāk un ilgtspējīgāk savā un nākamo paaudžu labā.

Ar ko sākt?

Ilgtspējīgs dzīvesveids sākas ar vienkāršiem paradumiem, ko katrs var viegli īstenot savā ikdienā. Piemēra,. izejot no istabas, izslēgt apgaismojumu, mazgājot zobus, aizgriezt ūdens krānu, nevis pirkt dāvanu veikalā, bet pagatavot to pašam.